Dokumentacja Projektowa

           Kiedy już dokonałeś wyboru lokalizacji, przychodzi czas na kompletowanie dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia całego procesu, takiej jak: akt notarialny potwierdzający własność gruntu, mapka do celów opiniodawczych, projekt, wnioski o przyłącza mediów i pozwolenie na budowę. Dla wielu inwestorów ta gonitwa po wszystkich instytucjach, urzędach staje się istną drogą przez mękę. Lecz nie musi tak być, gdyż są osoby oraz firmy, które mogą Cię w tym wyręczyć .Naturalnie wiąże się to z kosztami, które zależne są od województwa, w którym mieszkasz. Rozpiętość cenowa będzie uzależniona właśnie od lokalizacji, lecz jest to alternatywa, z której nie wszyscy korzystają. Powinieneś znaleźć  firmę bądź osobę specjalizującą się w tego typu usługach, która podpisze z Tobą umowę na dane wykonawstwo i otrzyma  notarialne upoważnienie do pozyskania w Twoim interesie dokumentacji, złożenia wniosków w odpowiednich urzędach. Upoważnienie takie ma pewne ograniczenia, ponieważ to Ty tworzysz jego kryteria i ustalasz zakres w obecności notariusza, więc  nie musisz się obawiać, że ktoś na przykład sprzeda Twoją działkę. Cena takiego dokumentu może wahać się między 400-1000pln i również uzależniona jest od lokalizacji działania.

control-427510__340

         

Jeżeli posiadasz już mapkę zasadniczą (mapkę opiniodawczą), na jej podstawie możesz  zapoznać się z informacjami dotyczącymi na przykład  lokalizacji Twojego przyszłego domu, planami zagospodarowania terenu w jego okolicy, dzięki czemu uzyskasz informacje o ewentualnych ograniczeniach dotyczących kwestii wielkości  budynku,  lokalizacji na działce oraz z innych czynników mogących znacznie ograniczać działania związane z budową nowego domu.  Nie wszystko będziesz w stanie przewidzieć,  jednak są sposoby na to, by obrócić te ograniczenia na Twoją korzyść.

 

dokumenty foto

           

Kiedy zapoznasz się z Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego, znajdziesz w nim informacje dotyczące terenu, na którym chcesz budować dom, a także kryteriów i ograniczeń projektowych, np.: kąt nachylenia dachu, wysokość maksymalna kalenicy, bryła domu- nowoczesna lub tradycyjna, kolor dachówki, itp. Ograniczenia te są uzależnione od lokalizacji, w której chcesz budować dom – nie uda się bowiem postawić nowoczesnej bryły z płaskim dachem i szklanymi ścianami na starówce miejskiej, gdyż pewne wzorce architektury powinny pozostać podobne do sąsiednich obiektów.

 

 

 

” Nie ma na świecie nić równie potężnego jak pomysł, którego czas właśnie nadszedł „

  • Wiktor Hugo

Dodaj komentarz